avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Amenda pentru fumat in tren
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Amenda pentru fumat in tren

Buna ziua,

In urma cu 2 ani,in octombrie 2010, am fost prins fumand o tigara in tren, intre compartimente, impreuna cu alti 4-5 calatori. Ni s-au cerut buletinele, le-am dat toti si ni s-a spus sa mergem inapoi in compartiment, fiecare la locul lui. Dupa aproximativ 10 minute ni s-au returnat buletinele si mi s-a spus doar "sa nu se mai intample".

Acum 2 zile, decembrie 2014, primesc prin posta procesul verbal (nesemnat de mine, fara martori mentionati) prin care mi se aduce la cunostinta ca trebuie sa platesc amenda de 100 lei + 28 lei la cfr.

Se poate contesta acest proces verbal in vreun fel? Din moment ce nici macar nu mi-a fost adus la cunostinta faptul ca mi s-a intocmit proces verbal?
(Da, prost am fost ca am dat buletinul, stiu)

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Sylvester007 , utilizator 15:56, 18 Decembrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contraventie rovinieta expirata constatata dupa 6 luni CristinaPolgar CristinaPolgar Buna ziua, Este legal ca dupa 6 luni sa se intocmeasca proces verbal de constatare a unei contraventii? Mai exact: am primit de la CNADR in luna ... (vezi toată discuția)
Amenda marian502 marian502 ce se intampla cu amenda unei persoane din 2008, iar aceasta a decedat in 2009. amenda este data conform Lg.61/1991, art.2, pct.1, sanctionata de art.3, ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda contraventionala Radu d. Radu d. Am primit astazi 30.08.2017, inmanat de un agent de politie, procesul verbal incheiat in data 24.06..2017 pentru o amenda contraventionala. Din cate am intelea ... (vezi toată discuția)