Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Amenda pentru fumat in tren
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Amenda pentru fumat in tren

Buna ziua,

In urma cu 2 ani,in octombrie 2010, am fost prins fumand o tigara in tren, intre compartimente, impreuna cu alti 4-5 calatori. Ni s-au cerut buletinele, le-am dat toti si ni s-a spus sa mergem inapoi in compartiment, fiecare la locul lui. Dupa aproximativ 10 minute ni s-au returnat buletinele si mi s-a spus doar "sa nu se mai intample".

Acum 2 zile, decembrie 2014, primesc prin posta procesul verbal (nesemnat de mine, fara martori mentionati) prin care mi se aduce la cunostinta ca trebuie sa platesc amenda de 100 lei + 28 lei la cfr.

Se poate contesta acest proces verbal in vreun fel? Din moment ce nici macar nu mi-a fost adus la cunostinta faptul ca mi s-a intocmit proces verbal?
(Da, prost am fost ca am dat buletinul, stiu)

Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~