Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare functie!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare functie!

buna ziua!
doresca sa intreb daca intr-o companie unde activiatatea este organizata pe departamente,se mai poate schimba functia unui angajat cu o alta functie daca in functia de pe functia in care ar urma sa treaca sau trimis oameni in somaj?
se poate trece intr-o alta fuunctie daca nu apare in organigrama departamentului respectiv ci numai in organigrama companiei pe ansamblu(pe alte departamente exista functia respectiva)
Concret,au fost trimisi in somaj angajati din functia de lucrator comercial,apoi,la nevoie sau facut angajari pe functia de operator comercial.si din aceasta din urma functie sau trimis oameni in somaj ,dar nu de pe toate departamentele.
se poate face angajare pe celelalte departamente de pe care nu sa trimis in somaj?
Se poate face angajarea in celalalte departamente , dar nu pe aceasi functie.Daca se fac restructurari inseamna ca pentru 6 luni nu se mai fac angajari pe aceasi functi, locul trebuie sa fie vacant.
In plus , trebuie sa tineti cont si de aspectul ca trebuie sa aveti acceptul angajatului concediat in cazul in care doriti sa angajati pe aceasi functie .
Codul muncii restrictioneaza numai angajarile pe posturile salariatilor care au fost conceditati, vedeti in acest sens:
Art. 72.
(1) Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi încadrări pe locurile de muncă ale salariaţilor concediaţi timp de 9 luni de la data concedierii acestora.
2) În situaţia în care în această perioadă se reiau activităţile a căror încetare a condus la concedieri colective, angajatorul are obligaţia de a transmite salariaţilor care au fost concediaţi o comunicare scrisă în acest sens şi de a-i reangaja pe aceleaşi locuri de muncă pe care le-au ocupat anterior, fără examen sau concurs ori perioadă de probă.
(3) Salariaţii au la dispoziţie un termen de maximum 10 zile lucrătoare de la data comunicării angajatorului, prevăzută la alin. (2), pentru a-şi manifesta în scris consimţământul cu privire la locul de muncă oferit.
(4) În situaţia în care salariaţii care au dreptul de a fi reangajaţi potrivit alin. (2) nu îşi manifestă în scris consimţământul în termenul prevăzut la alin. (3) sau refuză locul de muncă oferit, angajatorul poate face noi încadrări pe locurile de muncă rămase vacante.
#-o:oops: revin cu o corectare:">
Art. 72. [noi angajări după concedierea colectivă]
(1) Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi încadrări pe locurile de muncă ale salariaţilor concediaţi timp de 9 luni de la data concedierii acestora.
(2) În situaţia în care în această perioadă se reiau activităţile a căror încetare a condus la concedieri colective, angajatorul are obligaţia de a transmite salariaţilor care au fost concediaţi o comunicare scrisă în acest sens şi de a-i reangaja pe aceleaşi locuri de muncă pe care le-au ocupat anterior, fără examen sau concurs ori perioadă de probă.
In cazul desfiintarii unui post, angajatorul poate propune angajatului ce ocupa acel post, un alt post in alt departament conform pregatirii angajatului.
Daca este concediere colectiva, angajatorul nu are dreptul timp de 6 luni sa angajeze pe nimeni pe posturile restructurate. Daca angajaorul isi revine din punct de vedere financiar si doreste ca aceste posturi sa revina in orgranigrama, trebuie sa instiinteze mai intai angajatii concediati, iar daca acestia refuza atunci poate angaja pe oricine pe acele posturi .
Daca este concediere individuala nu mai exista aceasta restrictie.
nikol.ilea a scris:

In cazul desfiintarii unui post, angajatorul poate propune angajatului ce ocupa acel post, un alt post in alt departament conform pregatirii angajatului.
Daca este concediere colectiva, angajatorul nu are dreptul timp de 6 luni sa angajeze pe nimeni pe posturile restructurate. Daca angajaorul isi revine din punct de vedere financiar si doreste ca aceste posturi sa revina in orgranigrama, trebuie sa instiinteze mai intai angajatii concediati, iar daca acestia refuza atunci poate angaja pe oricine pe acele posturi .
Daca este concediere individuala nu mai exista aceasta restrictie.

cunoasteti un text legal in care se precizeaza cele 6 luni in loc de 9 luni , conform art 72 Cod Muncii?