Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare functie!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare functie!

buna ziua!
doresca sa intreb daca intr-o companie unde activiatatea este organizata pe departamente,se mai poate schimba functia unui angajat cu o alta functie daca in functia de pe functia in care ar urma sa treaca sau trimis oameni in somaj?
se poate trece intr-o alta fuunctie daca nu apare in organigrama departamentului respectiv ci numai in organigrama companiei pe ansamblu(pe alte departamente exista functia respectiva)
Concret,au fost trimisi in somaj angajati din functia de lucrator comercial,apoi,la nevoie sau facut angajari pe functia de operator comercial.si din aceasta din urma functie sau trimis oameni in somaj ,dar nu de pe toate departamentele.
se poate face angajare pe celelalte departamente de pe care nu sa trimis in somaj?
E vorba de 9 luni, totusi. ;)
dar daca este vorba de concediere colectiva se poate angaja sau retrograda o persoana in functia din cre sa facut concedierea?
1. Angajtorul isi poate organiza activitatea asa cum crede el de cuviinta. Nu este obligat sa ceara parerea salariatilor.
2. In cazul existentei unui sindicat in unitate sau a unor reprezentanti ai salariatilor, alesi legal, angajatorul se poate consulta cu acestia in vederea imbunatatirii activitatii unitatii.
3. Modificarea CIM prin schimbarea functiei se face prin act aditional la CIM, act semnat de ambele parti.
4. Dupa ce l-a concediat pe salariat, cum sa-l mai retrogradeze din functie? Fiti mai explicit. De fapt, ce doriti?
Scuze... am tastat gresit :">