Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere inainte de emiterea deciziei de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere inainte de emiterea deciziei de pensionare

Buna ziua, in situatia unei persoane care si-a depus dosarul de pensionare, dar inca nu a primit decizia de pensionare, concedierea din motive ce nu tin de persoana salariatului poate fi dispusa in conditii legale ?
Da, poate fi dispusa atat timp cat la nivel de angajator nu exista vreo dispozitie contrara.
In vechea lege a pensiilor era prevazuta o astfel de interdictie de concediere a salariatului care a depus cererea de pensionare. Acum nu mai exista sa inteleg nici o prevedere legala in acest sens ?
ancristida, utilizator
Nu exista nicio astfel de prevedere legala in trecut si nici in prezent.

Probabil ca va referiti la criteriile avute in vedere, potrivit legii si/sau contractelor colective de munca, pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere.
Ma refer la urmatorul articol. Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale- Art.41(6) " In situatia asiguratilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune incetarea raporturilor de munca, de serviciu sau a calitatii de membru cooperator, dupa caz, in vederea pensionarii, decat dupa primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare."
Asa ceva nu mai exista mentionat in actuala lege a pensiilor.