Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... imobil nou persoana fizica
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

imobil nou persoana fizica

Buna ziua

Propun discutiei un caz: o persoana fizica a construit un imobil cu apartamente.
In decembrie anul trecut a fost semnata receptia imbilului. In conformitate cu Codul fiscal se intelege ca daca se fac tranzactii cu apartamentele din bloc dupa data de 31 decembrie anul acesta, tranzactiilor nu li se mai aplica TVA deoarece nu se mai considera constructie noua (livrarea unei construcţii noi sau a unei părţi din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcţiei sau a unei părţi a acesteia)?
Daca s-ar vinde un singur apartament anul acesta (din cate stiam, prima tranzactie e scutita de tva) aceasta ar conduce la inregistrarea automata a persoanei fizice respective ca platitoare de tva, ceea ce ar atrage dupa sine ca toate tranzactiile ulterioare sa fie purtatoare de tva?
Ma intereseaza acest aspect pentru ca as vrea sa cumpar unul dintre apartamente, dar vanzatorul nu vrea sa vanda pana in ian. anul urmator pentru a nu fi inregistrat ca platitor de tva si sa fie nevoit sa aplice tva la toate tranzactiile.

Va multumesc!
bubici a scris:

Buna ziua

Propun discutiei un caz: o persoana fizica a construit un imobil cu apartamente.
In decembrie anul trecut a fost semnata receptia imbilului. In conformitate cu Codul fiscal se intelege ca daca se fac tranzactii cu apartamentele din bloc dupa data de 31 decembrie anul acesta, tranzactiilor nu li se mai aplica TVA deoarece nu se mai considera constructie noua (livrarea unei construcţii noi sau a unei părţi din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcţiei sau a unei părţi a acesteia)?
Daca s-ar vinde un singur apartament anul acesta (din cate stiam, prima tranzactie e scutita de tva) aceasta ar conduce la inregistrarea automata a persoanei fizice respective ca platitoare de tva, ceea ce ar atrage dupa sine ca toate tranzactiile ulterioare sa fie purtatoare de tva?
Ma intereseaza acest aspect pentru ca as vrea sa cumpar unul dintre apartamente, dar vanzatorul nu vrea sa vanda pana in ian. anul urmator pentru a nu fi inregistrat ca platitor de tva si sa fie nevoit sa aplice tva la toate tranzactiile.

Va multumesc!

Din punct de vedere al bunului:
In cazul descris de dvs apartamentele au fos receptionate inainte te 31.12.2008, deci sunt considerate constructii noi pana la 31.12.2009 pentru care se aplica regim de taxare 19 % sau 5% (conform art 140 alin(1) si (2 indice1) din CF) . Dupa acesta data livrarea acestor apartamente este scutita de tva confrom art 141 (2) f) din CF.
Din punct de vedere a persoanei fizice -care a construit apartamenele in vederea vanzarii:
Acasta persoana este persoana imozabila din punct de vedere tva conform art 127 (1) si (2) din CF si este obligat sa devina platitor de tva dupa trecerea plafonului de scutire de 35.000 de Euro. Deci cum prima tranzactie depaseste acest plafon, el trebuie sa se inregistreze la platitor de tva imediat dupa aceea.
Daca el devine platitor de tva nu afecteaza scutirea care se aplica apartamentelor ce se vor vinde dupa data de 31.12.2009.