Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantum pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantum pensie

Va salut. Domnilor am si eu o nelemurire. Sunt barbat nascut in 4-10 -1959. Am iesit la pensie limita de varsta la 55 ani.Iata ce adeverinte am depus eu: 3 luni la o intr. in anii ’78; Din 1980 pana in 2001 am lucrat 20ani 7 luni in gr 1; Din 2001-2003 am lucrat2ani si 1 luna in gr 2. Din iulie 2003-ian 2009 la o firma pe un salariu bun.;Somaj 1an 3 luni;Concediiu medical (din somaj) 9 luni; 11 luni la o alta firma ;armata 1an 4 luni; din iunie 2013 pana in oct 2014(data la care am depus cererea) la o firma la care lucrez si acum pe salariu minim pe economie.
Iata ce am primit de la Casa teritoriala de pensii:
Stagiu total de cotizare realizat 44 ani 11 luni 16 zile din care:In conditi normale-9ani 7 luni 3 zile;In cond. deosebite 2 ani 1 luna 3zile;In grupa 1(legea 3/1977)20 ani 7 luni 16 zile ;Stagiu aferent grupe de munca-10 ani 6 luni;Perioade asimilate 1 ani 4 luni 24 zile; Stagiu aferent incapacitae de munca 9 luni
Nr total puncte 40.70140 din care Puncte cond . normale 29.092230; Puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 2.69224;Puncte suplimentare grupe de munca 8.91686; Puncte majorare art 11 alin(3) din Legea80/1995 -0% . Total drepturi 984 lei. Indice de corectie 1.07
Mie mi se pare cam putin . Rog specialistii in domeniu sa-mi spuna daca s-a strecurat vreo greseala in acest calcul si daca este nevoie sa fac contestatie sau ce trebuie sa mai depun ptr a creste cat de cat
mihaimares59, utilizator
Solicitati desfasuratorul calculului ! Acolo sunt si veniturile, functie de care se calculeaza punctajul !
va multumesc ! daca am sa fac contestatie si aflu aceste venituri am sa le afisez sa le studiatii si dv care va pricepeti . Eu nu prea stiu formula de calcul..
In alta ordine eu am depus si adeverinte cu ore de noapte, ore suplimentate . . As intreba pe cei care cunosc bine problema sau pe cei care au mai primit decizii si au depus si dansi astfel de adev. nu era normal sa fie trecute si in decizia de pensionare pe care am primit-o? Dca da inseamna ca mie nu mi le-au luat in calcul.