Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Soccrul meu si-a parasasit domiciliul conjugal in 1989 soacra mea si-a crescut singura cinci copii.Acum 2 ani el a intentat actiune de divort care s-a terminat foarte repede ,dupa divort nu s-a facut partaj .Socrul a decedat cine are dreptul sa faca succesiunea pentru ca am omis sa spun ca el in momentul cand a decedat se recasatorise
Mostenitorii socrului sunt copiii si sotia sa supravietuitoare.
copii ,mama copiilor si acum nu stiu daca are dreptul si sotia din cealalta casatorie mentionez casa este facuta impreuna cu mama copiilor inainte sa isi paraseasca domiciliul conjugal
Nu mama copiilor, ea nu il mosteneste pe fostul sot, ci nevasta-sa.
Jumatate din casa e a soacrei oricum, jumatatea socrului se imparte astfel 1/4 ia nevasta, 3/4 impart cei 5 copii.

casa este construita acum 40 de ani impreuna cu soacra cu vaduva nu a fost casatorit decat 1 an de zile
dupa divort socrul isi putea vinde partea lui fara sa intrebe si copii?