avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Soccrul meu si-a parasasit domiciliul conjugal in 1989 soacra mea si-a crescut singura cinci copii.Acum 2 ani el a intentat actiune de divort care s-a terminat foarte repede ,dupa divort nu s-a facut partaj .Socrul a decedat cine are dreptul sa faca succesiunea pentru ca am omis sa spun ca el in momentul cand a decedat se recasatorise
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:29, 28 Decembrie 2014
Mostenitorii socrului sunt copiii si sotia sa supravietuitoare.
copii ,mama copiilor si acum nu stiu daca are dreptul si sotia din cealalta casatorie mentionez casa este facuta impreuna cu mama copiilor inainte sa isi paraseasca domiciliul conjugal
Nu mama copiilor, ea nu il mosteneste pe fostul sot, ci nevasta-sa.
Jumatate din casa e a soacrei oricum, jumatatea socrului se imparte astfel 1/4 ia nevasta, 3/4 impart cei 5 copii.

casa este construita acum 40 de ani impreuna cu soacra cu vaduva nu a fost casatorit decat 1 an de zile
dupa divort socrul isi putea vinde partea lui fara sa intrebe si copii?

Alte discuții în legătură

Mostenire sagetator1 sagetator1 buna ziua Am o intrbare daca ma puteti ajuta in legatura cu mostenire ......deci acum cam 40 de ani a murit tatal sotului {adica socrul] ,sotul meu fiind ... (vezi toată discuția)
Anulare la renuntare la mostenire? sch sch Dupa deschiderea succesiunii de la tata, sora face renuntare la mostenire care ii revine fratelui casatorit. Intentia acestui gest e ca, in contrapartida, ... (vezi toată discuția)
Succesiune Marcos1976 Marcos1976 Buna ziua, Prin amabilitatea dumneavoastra va rog respectuos sa ma ajutati in gasirea unui raspuns concret la urmatoarea problema: Socrii mei au dobandit in ... (vezi toată discuția)