Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru abuziv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru abuziv

va rog sa-mi spuneti ce se poate face daca:
-de 6 saptamini lucrez cu echipa mea (6pers. din 70), doar in schimb de dupamasa(h:13-21).
-in aceasta saptamina: -luni-marti de la h:13-21
-miercuri-joi de la h:06.30-15.00/ programul normal in companie/,cu refuzul de a sta la ore suplimentare; motiv ptr. care, azi:
-vineri, programul va fi, h:14-20.

Conducerea nu ia in seama faptul ca bioritmul & viata privata sint mult afectate datorita acestui program.
Le-am sugerat sa faca doua schimburi, dar nefiind doritori, ne joaca pe noi ca pe nebuniul de pe tabla de sah.
va rog, info.
multumesc anticipat,dry
dry, utilizator
1. Depinde si cum aveti programul de lucru trecut in Contractul individual de munca si in Regulementul intern al unitatii.
2. S-ar putea ca necesitatile unitatii sa ceara un asemenea program (vad ca nu se depaseste programul de 8 ore pe zi).
3. Nu ati spus nimic despre ce activitate este vorba. Care este obiectul de activitate al firmei?
4. In cazul in care considerati ca va sunt incalcate drepturile, faceti o sesizare la ITM (si la relatii de munca si la protectia muncii).
~ Conținut șters la cerere ~
Daca in contractul de munca nu este prevazut ca lucrati in schimburi, atunci ar trebui sa se respecte art 131 aliniat (1), adica repaus de 12 ore intre 2 zile de munca.

daca se specifica lucrul in schimburi, atunci se incadreaza corect la reapus de 8 ore intre schimburi.

Daca nu se respecta repausul cuvenit (in functie de ce scrie in contractul dvs de munca), atunci va puteti adresa la ITM cu o sesizare.

Aceaste obligatii sunt prevazuta in Cod la art 131:
Art. 131. - (1) Salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin excepţie, în cazul muncii în schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore între schimburi.
Art. 131 indiece1. - (1) Muncă în schimburi reprezintă orice mod de organizare a programului de lucru, potrivit căruia salariaţii se succed unul pe altul la acelaşi post de muncă, potrivit unui anumit program, inclusiv program rotativ, şi care poate fi de tip continuu sau discontinuu, implicând pentru salariat necesitatea realizării unei activităţi în intervale orare diferite în raport cu o perioadă zilnică sau săptămânală, stabilită prin contractul individual de muncă
referitor la CIM, la cap.DURATA MUNCII, scrie:
"1)a.repartizareaprogramului se facea dupa cum urmeaza (ore zi/ore noapte/inegal); 8.00-16.00
b.programul de lucru se poate modifica inconditiile regulamentului intern/ contractului colectiv de munca aplicabil."
Pe linga toate acestea doresc sa mentionez :
- de la angajare (aug.2007)si pina in aprilie a.c. am lucrat doar de dimineata(pst: supervizor prod. electronice)
- avind in vedere noul project al companiei, am reusit sa conving team-ul ca e important sa facem un sacrificiu & sa rezistam trei saptamini (cind urma sa se formeze doua schimburi- conform conducerii). Deja in a patra saptamina, conducerea evita subiectul programului de lucru, deoarece nici un operator NU ACCEPTA SA LUCREZE NUMAI DE DUPA-MASA.
-totodata, nu s-a facut nici un document conform caruia, sa fim instiintati si sa ne dam acordul cu acest program doar de dupa-masa.
Spunet-mi, nu este o discriminare faptul ca doar echipei mele(5 pers. din 78 sau 87angajati), sint obligati lla acest program?
p.s. nu exista impotrivire in privinta a se lucra in doua schimburi.
va rog, dati-mi sfaturi!
dry
dry, utilizator
Nu stiu daac se poate numi discriminare, angajatorul are dreptul sa-si organizeze cum vrea activitatile.
In schimb, modificarea programului de lucru este posibila doar cu acordul salariatului, prin act aditional la contractul de munca.
daca nu se respecat programul de lucru scris in contractele dvs de munca, se poate face sesizare la ITM, care va insemna un control de la ITM la angajator si probabil amendarea acestuia.
Sfatul meu este sa negociati intai cu angajatorul aceste aspecte, sa-i propuneti solutii care sa fie in intersul ambelor parti.