Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de stat pentru copil nascut in UE, toata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de stat pentru copil nascut in UE, toata familia fiind repatriata in RO

Buna seara,

Suntem veniti in Romania,in martie 2014 din Italia dupa,12 ani de rezidenta,copilul fiind nascut in 2003 in Italia.In Italia am beneficiat de alocatie pt. copil de la Statul Italian,din aprilie 2014 am dus toate actele necesare pt. alocatia copilului dar nimeni de 10 luni nu vor sa raspunda la cererea mea.M-am adresat Directiei Munci Arad si la Primaria din comuna Sicula unde am domiciliu.

Va multumesc pt. atentia acordata
Depuneti o sesizare la ANPIS - Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială
email : anps@prestatiisociale.ro

ANPIS are printre atributii :
- controlul aplicării unitare şi respectării reglementărilor în domeniul său de activitate, al modului de asigurare, administrare şi gestionare a beneficiilor de asistenţă socială şi a serviciilor sociale;
- asigură exercitarea activităţilor de inspecţie la nivel naţional în domeniul sistemului naţional de asistenţă socială si controlează modul în care sunt respectate prevederile legale privind stabilirea, acordarea şi promovarea drepturilor sociale ale cetăţenilor de către autorităţile administraţiei publice, precum şi de către alte persoane fizice şi juridice, publice şi private. etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic