avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conducere sub influenta alcoolului

Salut,in martie 2014 am fost prins conducand sub influenta alcoolului,am mers impreuna cu politistul la spital unde mi s-au recoltat doua probe de sange.Pana in acest moment nu mi-a venit rezultatul probelor de sange.
As dori sa stiu daca pot scapa doar cu amenda administrativa...daca da,ce ar trebui sa fac in acest sens!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:36, 4 Ianuarie 2015
De principiu nu aveti sanse fara a va apara in mod temeinic depinzand in mod esential si ce alcoolemie ati avut.
Am inteles ca dupa noul cod penal,pentru fapte care nu depasec 3 ani inchisoare poti face intelegere cu procurorul pentru a nu mai ajunge in instanta si procurorul ar putea accepta o amenda administrrativa.
Nu se mai aplica amenzi administrative.
Este negandita treaba pentru bugetul de stat dar asta este...

Ce alcoolemie ati avut?
Nu stiu ce alcoolemie am avut...am mentionat in mesaj ca din martie 2014 cand s-a intamplat evenimentul,pana acum nu mi-au venit probele de sange!
Depinde de alcoolemie in primul rand.
Depinde si ce ati declarat.
De regula se ajunge la condamnare si cazier in astfel de cazuri.
Adica nu veti mai putea conduce cativa ani buni...

Alte discuții în legătură

Buna seara SoituCostel2013 SoituCostel2013 Buna seara. Am avut un incident rutier a 3-a zi de Craciun. Oprisem la un non-stop sa cumpar ceva si la manevra de mers inapoi am atins o masina fara sa bag de ... (vezi toată discuția)
Conducerea sub influenta bauturilor alcoolice! abytzor abytzor Buna ziua! As dorii daca se poate sa imi spuneti si mie la ce ar trebui sa ma astept.... Acum cateva zile, pe la miezul noptii conducand masina , din ... (vezi toată discuția)
Accident si cercetare penala marian83 marian83 Buna ziua!Pe data de 28.12.2007 am facut un accident de circulatie minor,cele doua persoane aflata in cealalta masina au avut 0 zile de ingrijiri medicale.Eu ... (vezi toată discuția)