Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conducere sub influenta alcoolului

Salut,in martie 2014 am fost prins conducand sub influenta alcoolului,am mers impreuna cu politistul la spital unde mi s-au recoltat doua probe de sange.Pana in acest moment nu mi-a venit rezultatul probelor de sange.
As dori sa stiu daca pot scapa doar cu amenda administrativa...daca da,ce ar trebui sa fac in acest sens!
De principiu nu aveti sanse fara a va apara in mod temeinic depinzand in mod esential si ce alcoolemie ati avut.
Am inteles ca dupa noul cod penal,pentru fapte care nu depasec 3 ani inchisoare poti face intelegere cu procurorul pentru a nu mai ajunge in instanta si procurorul ar putea accepta o amenda administrrativa.
Nu se mai aplica amenzi administrative.
Este negandita treaba pentru bugetul de stat dar asta este...

Ce alcoolemie ati avut?
Nu stiu ce alcoolemie am avut...am mentionat in mesaj ca din martie 2014 cand s-a intamplat evenimentul,pana acum nu mi-au venit probele de sange!
Depinde de alcoolemie in primul rand.
Depinde si ce ati declarat.
De regula se ajunge la condamnare si cazier in astfel de cazuri.
Adica nu veti mai putea conduce cativa ani buni...