Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... SRL - contabilitate partida simpla sau..contabil ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

SRL - contabilitate partida simpla sau..contabil autorizat

Buna ziua,
Detin un srl de prestari servicii cu cifra afaceri foarte mica, cateva facturi pe luna fara angajati. Ca administrator pot tine contabilitatea? Nu am studii economice dar cu un soft ca saga m-as descurca. platesc 3% din incasari si nu sunt platitor de tva. Daca am voie sa imi tin contabilitatea imi mai trebuie pe bilant stampila de contabil autorizat?

Multumesc
Puteti sa va tineti singur contabilitatea, dar bilantul trebuie semnat de un expert contabil. Costurile nu sunt mari, asa ca nu aveti de ce sa va speriati.
Cu toate acestea cred ca e mai bine sa fie tinuta contabilitatea de un contabil. Diviziunea muncii nu a aparut degeaba. E bine sa te concentrezi pe ce stii mai bine si sa nu te risipesti in locuri unde altul se pricepe mai bine.