Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarcina in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarcina in perioada de proba

buna seara...am si eu o intrebare la dvs...O salariata care este gravida si se afla in perioada de proba poate fi data afara de la locul de munca?Multumesc!Va rog sa mi spuneti ce poate face salariata pt a nu si pierde locul de munca
..Multumesc!
Sau este protejata de legea maternitatii chiar dc are perioada de proba in ctr.Si daca sa in ce conditii ar fi protejata?
irinuka2005, utilizator
Explicati-ne, cum este situatia? Era insarcinata, inregistarata la medicul de familie inainte de angajare iar acestuia nu i s-a comunicat acest lucru?

In Codul muncii avem:

Art. 31.
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.

[...]

Art. 60.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:

[...]

c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

Mergeti la angajator (eventual comunicati acest lucru inainte sau in acelasi timp si la I.T.M. cu numar de inregistare, ca masura de siguranta, daca apare un conflict care trebuie solutionat de o instanta de judecata) si le spuneti ca sunteti insarcinata. La art. 60 nu este nicio referire la faptul ca e perioada de proba.

Daca angajatorul nu s-a folosit de dreptul de a va concedia neconditionat inainte de a-l anunta ca sunteti insarcinata, n-o mai poate face dupa aceea.
Inca nu a anuntat angajatorul pentru ca nu a stiut nici ea la angajare ca este insarcinata.In aceasta situatie ce poate face?Cum anunta angajatorul?exista vre un formular anume?Trimite prin curierat acest formular la angajator?Dar la Itm ?Ce formalitati se fac pt a te lua in evidenta ca fiind insarcinata?
1. Art. 2 din OUG 96/2003:
În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
c)salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;

Art. 7
(1)În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunţat în scris de către o salariată că se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)–e), acesta are obligaţia să înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază îşi desfăşoară activitatea.

(2)De la data primirii înştiinţării medicul de medicina muncii şi inspectoratul teritorial de muncă vor verifica condiţiile de muncă ale salariatei la termenele şi în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

2. Instiintarea angajatorului despre sarcina - model
[ link extern ]

3. Anuntarea ITM-ului o face angajatorul dvs.