Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie nou nascut in afara tarii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie nou nascut in afara tarii

La multi ani frumosi avocatnet.ro.
buna ziua, as dori sa ma lamuriti asupra "alocatiei nou nascut" pe care statul roman o ofera cetatenilor romaniei, si anume, noi suntem parinti de gemeni din luna iulie 2014, sutem rezidenti in grecia de 8 ani si pana acum nu am beneficiat de nici un fel de alocatie pt copii(aici in grecia abia in luna aprilie vom face declaraia de venit pe anul 2014, urmand ca la sf. lui 2015 sa ni se acorde alocatia, retroactiv pe anul 2014 urmand ca in 2016 sa luam pt 2015 s.a.m.d, alocatia fiind undeva la 40e/copil/luna, si as dori sa stiu cat este alocatia nou nascut in romania in cazul gemenilor, daca suntem indreptatiti sa beneficiem de ea,si daca da, ce acte va trebuia sa aducem noi de aici(mentionez ca transcrierea certificatelor de nastere s-a facut in luna dec) si daca beneficiem si de alte drepturi , tinand cont ca nici unul dintre noi nu am avut venituri in romania in ultimii ani.
va multumesc
sc_marian, utilizator