Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarârea primei instante este definitiva si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarârea primei instante este definitiva si executorie?

Buna ziua,
am nevoie sa stiu daca hotararea in prima instanta ( tribunal) este definitiva si executorie; mentionez ca este vb despre relatii de munca; multumesc
O puteti pune in executare daca aveti bani de luat.
Buna ziua,
Hotararea poate fi executorie si daca este nedefinitiva, in masura in care se solutioneaza o actiune in realizare. Hotărârile de primă instanţă, date cu execuţie vremelnică, devin executorii din momentul pronunţării lor;
Hotărârea pronunțată de tribunal nu este definitivă, chiar dacă în Codul muncii puteți să citiți altceva. Ea poate fi atacată cu apel, or hotărârile care pot fi atacate cu apel nu sunt definitive.