Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Viza cfp
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Viza cfp

directorul financiar contabil poate sa puna viza cfp ,in cadrul unui spital?
Da.
Controlul financiar preventiv propriu se exercita, prin viza, de persoane din cadrul compartimentului financiar-contabil, desemnate in acest sens de catre managerului institutiei prin act de numire emis de catre acesta.
Actul de numire va cuprinde si limitele de competenta in exercitarea controlului financiar preventiv propriu. Persoanele desemnate sa efectueze aceasta activitate sunt altele decat cele care initiaza operatiunea supusa vizei.
Persoanele insarcinate cu CFP sunt Directorul Financiar Contabil, iar in cazul actelor care trebuie semnate/aprobate de catre Directorul Financiar Contabil (ex: contracte de achizitii), CFP se realizeaza de catre o alta persoana din cadrul departamentului financiar-contabil, in vederea respectarii principiului separarii atributiilor.
Persoana care exercita CFP propriu nu trebuie sa fie implicata, prin sarcinile de serviciu, in efectuarea operatiunii supuse controlului financiar preventiv propriu.

va multumesc