Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul unei coproprietati, care este rolul unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul unei coproprietati, care este rolul unui Testament ?

2 frati au in proprietate comuna un teren si 2 case.
Unul din frati are o varsta inaintata si este foarte bolnav.
De aceea, pentru a nu avea probleme cu alti mostenitori ai fratelui bolnav,
cei 2 frati vor sa faca fiecare in parte Testament
in care sa lase celuilalt partea pe care o are in proprietate.

Daca cei 2 frati vor face acest act,
in cazul decesului unuia dintre frati,
celalalt frate va mai avea sau nu va mai avea probleme
cu mostenitorii celuilalt frate ?

Ce rol /ce efecte vor avea acele Testamente
fata de fiecare din cei 2 frati si
fata de mostenitorii celor 2 frati ?
Daca ne spuneti care ar fi mostenitorii fiecaruia dintre cei 2 frati (copii, parinti, unchi, matusi, nepoti, veri, etc) o sa puteti primi si un raspuns la intrebarile dumneavoastra.
Cei 2 frati au sotii,
unul din frati ( cel in varsta ) are 1 copil,
cei 2 frati au cumnate si cumnati cu copii.
Sotiile si copilul nu pot fi inlaturati de la mostenire. Nu inteleg de ce ar dori asta...
Testamentul pot fi supuse reductiunii, daca incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari .

Stoica Ioana a scris:

Testamentul pot fi supuse reductiunii, daca incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari .

Asadar, oricare dintre mostenitorii rezervatari care justifica un interes se poate adresa instantei de judecata, in vederea desfiintarii testamentului .

Liberalitatile excesive sunt supuse reductiunii .( reductiunea este realizata prin buna invoiala ori pe cale judiciara ).

Exceptia de reductiune nu este supusa prescriptiei extinctive.

Liberalitatile excesive ( actele inter vivos-donatiile , ori legatele- acte mortis causa ) pot fi supuse desfiintarii, daca mostenitorii se adreseaza instantei de judecata , in termen de trei ani de la decesul autorului lor, ori in termen de trei ani de cand au luat la cunostinta de perfectarea actelor.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat