Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire cerere stramutare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire cerere stramutare

Pot sa cer revizuirea cererii de stramutare, care a fost respinsa de Curtea de Apel... avand in vedere ca ulterior judecarii sale au survenit dovezi clare ale celor sustinute in cererea de stramutare, care probabil a fost respinsa din cauza ca n-a fost suficient sustinuta de dovezi la momentul respectiv, pt ca nu erau disponibile??
nu. puteti formula o noua cerere, bazata pe noile motive/probe.
Dar de ce nu? Care este temeiul legal?

Daca chiar nu ar fi admisibila, atunci pot totusi sa o intitulez cerere de revizuire, si sa zic in subsidiar sa o recalifice ca o noua cerere de stramutare??
Potrivit art. 509 alin. 1 poate fi ceruta numai revizuirea unei hot. pronuntate asupra fondului sau care evoca fondul.
Dar puteti depune o noua cerere de stramutare - art146 din cpc
Deci explicatia completa este ca cererea de stramutare este o cerere incidentala (care nu evoca fondul), prin urmare nu se poate solicita revizuirea acesteia pt ca nu solutionarea acestei cereri nu evoca fondul cauzei a carei stramutare se cere?
Dar nu se poate considera ca cererea de stramutare este o cerere de fond ea insasi?
Caz in care se solicita revizuirea solutiei pronuntate asupra fondului stramutarii? :)
Cererea de stramutare este o cerere formulata in cadrul unui proces aflat in desfasurare.
Stramutarea este ceruta pentru motive de banuiala legitima sau de siguranta publica.
O solicitati datorita actiunilor unui judecator.
Dati exemple de hotarari care evoca fondul ?
Puteti formula atat revizuire cat si o noua cerere.