Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Inregistrare gresita a grupei de munca in arhiva ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Inregistrare gresita a grupei de munca in arhiva electronica a CNPP

Buna ziua,
va aduc la cunostinta urmatoarea situatie si va rog sa-mi dati un sfat
mi-am deschis un cont la serviciile on line ale CNPP si am constatat o eroare de inregistrare la grupa de munca cu 3 luni mai putin
in cartea de munca scrie pe o stampila 'a lucrat 11 ani si 8 luni in grupa a 2 a in perioada 02.09.1978-01.03.1990' aici ar fi greseala la acest 01.03.1990
in rubrica:"Mutatia intervenita" din carnetul de munca scrie:Incetat activitatea in grupa a 2 a 01.06.1990"
am incercat sa iau legatura cu cineva de la serv Resurse Umane al fostului loc de munca si sa-i prezint situatia de mai sus pt. corectare,dar mi s-a spus ca nu are importanta ce scrie in baza de date a casei de pensii ,deoarece la prelucrarea dosarului de pensie se va tine cont de adeverinta de grupa care mi s-a eliberat in mod corect
avand in vedere ca eu as vrea sa depun dosarul de pensie pe 15.01.2015,ce ma sfatuiti dvs sa fac?
sa ignor aspectul sesizat mai sus ,considerand ca se vor lua datele de grupa din
adeverinta,sau sa depun odata cu dosarul de pensie si o cerere prin care sa rog sa se corecreze greseala de mai sus
si,as mai avea o rugaminte:
la stagiul anual de cotizare pe 2013 am vazut inscris 11 luni si 20 zile
eu nu am avut absente nemotivate,invoiri fara plata sau altceva
aveti ideie de ce nu s-au trecut 12 luni complete ca in anii anteriori?
oare cele 16 sau 11 zile lipsa pana la 30 sau 31 cat are o luna intreaga sa vor scade din stagiul de cotizare?
va multumesc foarte mult pt. raspuns
1. Cand cei da la Casa de Pensii au scanat carnetul de munca nu au scanat si pagina cu modificari si de aici greseala.

2. Cand depuneti actele de pensie atrageti atentia si asupra acestui aspect.

3. - Poate ati avut vreo 10 zile de concediu fara plata si nu ati stiut dvs.
- Rugati angajatorul sa verifice declaratiile lunare nominale (D112) poate a gresit el cand le-a completat.
multumesc mult pt. raspunsurile dvs
am verificat tot din baza de date a CNPP delarattile D112 depuse de angajator
pentru anul cu pricina,2013,si am constatat ca in luna a 10 a am avut 4 zile concediu
medical care stiu ca nu se scad din stagiu
restul lunilor sunt complete si nu stiu de unde apare aceasta decalare 11 luni si 20 zile lucrate pe 2013
dvs. credeti ca ar trebui sa aduc si acest fapt la cunostinta celor de la casa de pensii
cand voi depune dosarul pt.pensionare,sau nu are importanta?
cu multumiri pt.munca dvs, va doresc o seara buna
Asa cum v-am spus in raspunsul precedent:
2. Cand depuneti actele de pensie atrageti atentia si asupra acestui aspect.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
mulumesc mult pt. amabilitate si raspuns