Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Somer-concediere colectiva-am primit platile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Somer-concediere colectiva-am primit platile compensatorii

Buna seara. Am si eu o intrebare: sunt somer prin concediere colectiva, am primit
platile compensatorii, si din platile compensatorii mi s-au retinut bani pentru pensie si pentru Casa de Asigurari de Sanatate. Intrebarea mea este : " Este legal sau
ilegal sa mi se retina aceste sume pentru pensie si sanatate din platile compensatorii " ? Va multumesc anticipat
Este legal , din platile compensatorii se opresc contributiile datorate bugetului de stat. Astfel, se datoreaza:
1) de catre salariat:
-contributia individuala de asigurari sociale;
-contributia individuala de asigurari sociale de sanatate;
- impozit venit salarii

2) de catre angajator:
- contributia datorata de angajator la bugetul asigurarilor sociale de stat;
- contributia datorata de angajator la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate;
- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorata de angajator la bugetul asigurarilor sociale de stat.

Platile compensatorii acordate in baza contractelor colective sau individuale de munca nu intra in baza de calcul al:
- contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj si contributiei datorate de angajator la bugetul asigurarilor pentru somaj ((art. 296 indice 16 lit. c1));
- contributiei pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate (296 indice 16 lit e2);
- contributiei la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de persoanele fizice si juridice care au calitatea de angajator potrivit Legii nr. 200/2006 privind constituirea si utilizarea Fondului de garantare pentru plata creantelor salariale, cu completarile si modificarile ulterioare (pct 24 lit.b) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor art. 296 indice 16 din Codul fiscal);
Cornel Vasile, Consilier juridic
Trebuie sa va bucure pentru ca la pensie se iau in calcul si platile compensatorii si veti avea un punct de pensie mei mare pe luna cand ati incasat aceste plati.