Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transfer drept proprietate casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transfer drept proprietate casa parinteasca

La CF am doar intabulat 5 ari pe care e un grajd. Este terenul pe care l-au cumparat parintii mei si pe care ulterior au construit casa.Este planul casei din 1968. Tatal meu a murit , nu am facut succesiune dar fratele meu , prin act facut la notar a renuntat la dreptul lui de succesine dupa tata. Acum ce vreau eu sa stiu este daca mai trebuie facuta succesiunea sau pot direc sa trec la intabulare?Mama vrea sa imi dea mie partea ei si m-ar interesa si daca pot sa fac direct intabularea pe numele meu?
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa tata.
Bun , acum intrebarea mea este pot la succesiune , daca mama imi cedeaza partea ei sa fie apoi pe numele meu?
partea dansei din succesiune da poate fi trecuta pe numele dumneavoastra, daca am inteles bine practic fratele si mama renunta la mostenire si atunci sunteti singurul care mosteneste. In ceea ce priveste restul proprietatii ce se afla pe numele dumneaiei trebui facut un alt act( vanzare/cumparare donatie...).
Multumesc mult!
Am rezolvat cu mostenirea . Acum va intreb ce e mai bine sa fac cu partea mamei...sa fac contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere sau donatie ?