avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare recunoastere minor la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare recunoastere minor la notar

Buna ziua,

Ce acte sunt necesare tatalui unui minor din afara casatoriei pentru a recunoaste copilul la notar?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: romio , utilizator 14:47, 13 Ianuarie 2015
Actul sau de identitate.
Multumesc. Nu este nevoie si de certificatul de nastere al copilului pentru CNP, nume exact, etc?
Ar fi bine si acest lucru sa l stiti sau macar data nasterii si localitatea unde s a nascut, insa o declaratie o puteti face la Oficiul de stare civila unde a fost declarat copilul.
Și eu sunt în aceeași situație, doar ca la mine mama copilului se opune.
Sigur e necesară: cartea de identitate/ buletin și probabil certificatul de naștere al copilului (nu sunt sigur). Succes!
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere si alocatie nou nascut mikyangel mikyangel Buna ziua, 1.As dori sa stiu in cazul unui nou nascut a carui parintii nu sunt casatoriti ce acte sunt necesare pentru certificatul de nastere si ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere lucyfer lucyfer Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca pot ridica eu,de la Starea Civila,certificatul de nastere al nepotelului meu,nascut pe 18.10.2011. si ce acte ami ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere nou nascut - tata absent florent@ florent@ Buna ziua, Trebuie sa inregistrez copilul nou nascut la starea civila si nu am buletinul de identitate al tatalui. Cum procedez? Se poate si fara buletinul ... (vezi toată discuția)