Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare recunoastere minor la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare recunoastere minor la notar

Buna ziua,

Ce acte sunt necesare tatalui unui minor din afara casatoriei pentru a recunoaste copilul la notar?

Va multumesc!
Actul sau de identitate.
Multumesc. Nu este nevoie si de certificatul de nastere al copilului pentru CNP, nume exact, etc?
Ar fi bine si acest lucru sa l stiti sau macar data nasterii si localitatea unde s a nascut, insa o declaratie o puteti face la Oficiul de stare civila unde a fost declarat copilul.
Și eu sunt în aceeași situație, doar ca la mine mama copilului se opune.
Sigur e necesară: cartea de identitate/ buletin și probabil certificatul de naștere al copilului (nu sunt sigur). Succes!
Multumesc!