Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... certificat de nastere nou nascut - tata absent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

certificat de nastere nou nascut - tata absent

Buna ziua,
Trebuie sa inregistrez copilul nou nascut la starea civila si nu am buletinul de identitate al tatalui. Cum procedez? Se poate si fara buletinul lui?
Multumesc,
Pentru ca noul nascut sa intre in "randul lumii", sunt necesare o serie de formalitati legale. Inregistrarea nasterii se face la Oficiul Starii Civile, la Biroul de Inregistrare a Nasterilor din sectorul in care domiciliaza parintii (pentru Bucuresti) ori la Serviciul de Stare Civila din primaria de domiciliu a parintilor.
Inregistrarea se face pe baza declaratiei verbale, cu prezentarea urmatoarelor documente:

Certificatul medical constatator al nasterii intocmit pe formular tip. Acesta trebuie sa aiba numar de inregistrare, data la care a fost intocmit, sigiliul unitatii sanitare emitente, semnatura si parafa medicului.
Actul de identitate al mamei.
Certificatul de nastere al mamei - daca este divortata sau necasatorita.
Certificatul de casatorie al parintilor.
Declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite.
Actul de identitate (buletin, carte de identitate, pasaport etc.) al declarantului nasterii, in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti
multumesc pentru raspuns,
am toate actele (inclusiv certificatul de casatorie) dar nu am buletinul tatalui, iar tatal nu o sa fie prezent la starea civila. Poate sa declare doar mama copilul? fara prezenta/actul de identitate al tatalui?