Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate fara acte
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate fara acte

Buna ziua. Am un prieten care are niste probleme. Nu are buletin, iar actul de casa si certificatul de naștere sunt la fratele lui, care refuza sa i le dea si el are nevoie urgenta de buletin pentru angajare. Este major, dar nu a avut buletin pana acum. Ce se poate face in situatia de fata?
Cum este posibil sa nu fi avut buletin pana la majorat?
Parintii lui au decedat cand era mic si el a ramas sub tutela fratelui care era major, iar acesta nu i-a făcut. Si acum are nevoie de buletin.
Sa mearga la politie sa-si reclame fratele ca ii detine actele fara voia lui. Dupa recuperarea actelor se prezinta la evidenta persoanelor pentru a solicita buletinul. Sa mearga impreuna cu fratele sau o alta persoana la care locuieste si care sa declare că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului. Va fi amprentat de politie dupa care va intra in posesia primului act de identitate.