Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Parat refuza primirea citatiei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Parat refuza primirea citatiei

Buna ziua,

Daca intr-un proces de divort si custodie copil, paratul (domicilat in strainatate, cetatean strain) refuza primirea citatiei prin posta, procesul poate avea loc in lipsa acestuia? Am declarat atat adresa lui din Romania (care apare in rezidenta pe care a avut-o timp de 1 an) si adresa lui din strainatate, adresa de e-mail si telefon. Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Multumesc.
Factorul postal intocmeste un proces verbal din care rezulta ca paratul refuza sa primeasca citatia, apoi o va pune in cutia postala. Si astfel este indeplinita procedura de citare, prin afisare. Iar procesul se va judeca indiferent daca se prezinta paratul sau nu la judecata.
Tot ce conteaza este ca procedura de citare sa fie legal indeplinita.
Cristina Pielmus , Avocat
Multumesc pentru raspuns.
Citatia poate fi primita/refuzata si de altcineva din familia acestuia (locuieste cu mama sa)? Ce se intampla daca nu gaseste pe nimeni acasa? Se urmeaza aceeasi procedura (proces verbal apoi se pune in cutia postala)?
Se urmeaza aceeasi procedura, se bifeaza pe procesul verbal ca n-a gasit pe nimeni acasa si se pune in cutia postala.
Multumesc mult.

Dupa-amiaza placuta!
Daca rerulta ca locuieste acolo dar refuza citatia e treaba lui.
Vorbiti si cu avocatul dvs. detaliile cojcrete daca lucdurile sunt diferite de cum amnaratat mai sus.