avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Sunt nascut in 1954. Pentru a primi pensie anticipata trebuie sa am stagiul complet de cotizare ? Cat este acest stagiu pentru mine ?. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:19, 15 Ianuarie 2015
Limita de varsta la 65 de ani si un stagiu minim de 15 ani.
Pensie anticipata la 60 de ani cu un stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partiala la 60 de ani si un stagiu de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
In acest caz penalizarea va fi de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea la cerere Baraian_Teofil_Pavel Baraian_Teofil_Pavel doresc sa ma pensionez la cerere. as dori sa imi spuneti la ce varsta pot sa intru la pensia la cerere si cati ani de munca ar trebui sa am ca sa pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata janpopa janpopa Buna ziua si la multi ani! Am 59 de ani ,sunt angajat intr-o societate de stat,sunt unic intretinator de familie, am 35 de ani vechime si am 3 ani de grupa a ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)