Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Sunt nascut in 1954. Pentru a primi pensie anticipata trebuie sa am stagiul complet de cotizare ? Cat este acest stagiu pentru mine ?. Multumesc.
Limita de varsta la 65 de ani si un stagiu minim de 15 ani.
Pensie anticipata la 60 de ani cu un stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partiala la 60 de ani si un stagiu de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
In acest caz penalizarea va fi de 45%.