avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Schimbare regim detentie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Schimbare regim detentie

Buna ziua,

am urmatorul caz, poate pentru unii dintre dvs. destul de simplu, dar eu si sotul nu mai stim ce sa facem:

Sotul are mandat de inchisoare cu executare de 7 ani pentru complicitate la evaziune fiscala, si legea 39.

Din cauza legii 39 i s-a stabilit un regim de maxima siguranta SGR (cel mai greu, dureros si urat regim), dupa 6 luni, in iunie 2014 a fost descalificat din regim maxima siguranta SGR si mutat pe maxima siguranta, cu precizarea ca nu are nicio abatare disciplinara, se implica in toate activitatile educationale, pe scurt nu are absolut nicio problema. Noi am crezut ca dupa 6 luni adica decembrie 2014 de pe maxima siguranta va fi mutat pe regim inchis, unde din punctul nostru de vedere acolo ar fi trebuit sa stea de la inceput, dar hai fie..... a stat vazand ca nici in instanta nu am avut nici un castig, desi nu a existat niciun singur motiv sa stea pe maxima, dar totusi judecatorii au respins cerereile noastre. La inceputul lunii ianuarie am facut o cerere catre directorul penitenciarului sa-mi comunice cand va fi sotul propus pentru comisie, raspunsul lor a fost "18.08.205 cf. art. 40 alin 2 din Legea 254/2013". Am cautat si acolo spune la 1/5 din pedeapsa. Intrebarea mea este cat inseamna 1/5 din 7 ani, ca am impresia ca ori noi nu mai stim matematica ori noi nu intelgem foarte bine Legea??? Cand trebuie propus sotul in comisie, nu din 6 in 6 luni?? ce se intampla? Le place sa ii tina pe cei cuminti pe maxima? Si pe criminali, unde???? Ce fel de justitie este asta? Unde este corectitudinea si dreptatea???Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu cateva informatii.

Repet am fost in instanta si degeaba... nicio sansa, si fara niciun motiv. Din pacte nu am gasit niciun avocat care sa lupte cu sistemul, deci trebuie sa luptam noi.


Va rog mult ajutati-ma!!!!!

Multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: Francisc Gerber , Avocat 16:54, 19 Ianuarie 2015
1/5 din 7 ani inseamna putin peste 1 an si patru luni.
din ce stiu eu, initial, la intrarea in penitenciar, pana sa intre in comisia de stabilite a regimului de executare a pedepsei, intra intr-un regim provizoriu, in functie de cuantumul pedepsei aplicate. In cazul dvs ar fi trebuit sa intre pe regimul inchis.
Ulterior, la intrunirea comisiei, aceasta stabileste regimul de executare functie de anumite criterii.
Impotriva hotararii comisiei puteti face plangere la judecatorul desemnat, si, in cazul in care acesta mentine hotararea comisiei, la instanta.
Va multumesc mult. Atat ne-a dat si noua 1 an si 4 luni. Sincera am crezut ca nici mate nu mai stiu dupa atatia ani de scoala. Dupa socoteala noastra 1 an si patru luni da in aprilie 2015. Mentionez ca el a fost incarcerat pe 18.11.2013. Si da...la inceput o luna a stat pe carantina nu stiu ce regim pt ca avea 4 vizite. Cred ca pe preventiv.. iar apoi mutat pe maxima SGR. considerati si dvs.. ca este o greseala?? Pot da directorul in jud pt incompetenta?? Nuai pot sunt in stare de orice pana la tv. Nu se mai poate in tara asta.... va rog din suflet ajutati-ma va implor....
nu cred ca este o greseala, bazandu-ma pe faptul ca solutia a fost mentinuta de instanta.
Angajati totusi un avocat care sa poata studia dosarul individual.
Imi cer scuze, dar nu inteleg... ce nu credeti ca este o greseala?? Raspunsul lor oficial?? Sa iau un avocat pentru ce? Vreau un avocat care sa lupte sa caute sa se intereseze ...
nu cred ca este o greseala, in sensul de eroare, executarea pedepsei in regim de maxima siguranta.
pentru a schimba acest regim, e nevoie de convigerea comisiei, a judecatorului desemnat ori a judecatoriei, ca este suficient regimul inchis pentru continuarea executarii pedepsei, acest regim fiind adecvat atingerii scopului pedepsei aplicate.

Alte discuții în legătură

Regim de detentie oltul oltul care sunt limitele de pedepse conform caruia se calculeaza regimul de detentie conform noului cod penal? (vezi toată discuția)
Schimbare regim detentie vdeny vdeny Buna seara, Va rog mult sa ma ajutati. Sotul este arestat din noiembrie 2013. A fost pe SGR timp de 6 luni, dupa ce s-a constatat ca nu este un pericol ... (vezi toată discuția)
Regim maxima siguranta - posibilitati schimbare gabytza79 gabytza79 Buna ziua.Sotul meu este inacrcerat la Arad cu o pedeapsa de 3 ani si 9 luni din care a facut 18 luni.In ciuda faptului ca a avut o evidentiere curata,nu are ... (vezi toată discuția)