avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pe economie

Cu cat se plateste ziua la salariul de 975 lei? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:41, 19 Ianuarie 2015
Depinde cate ore munciti pe zi.

HOTĂRÂRE nr. 1.091/2014 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată

Art. 1.
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5,781 lei/oră.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 6,225 lei/oră.
Art. 2.
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.
Lucrez zi de zi 8 ore cu exeptia zilei de duminica in care lucrez 6 ore. S nu stiu la ce salariu sa ma astept...
In contractul scrie ca ar trebui sa lucrez cele 168 de ore pe luna dar eu lucrez zi de zi...
Si nu mi-ar conveni ca pe atatea ore lucrate sa imi dea salariul pe cele 168 de ore.
Ati semnat un c.i.m. ? Ce prevede acesta la cuantumul salariului?
Da am semnat. 8 ore pe zi de lucru in total 168 de ore. Asa scrie in c.i.m.

Alte discuții în legătură

Salariul minim pe 2015 mateiadriana mateiadriana Cat este salariul minim drut pe anul 2015? Cat este salariu mediu utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale pe anul 2015 ? (vezi toată discuția)
Salariul de baza 2015 - ingrijitor personal contractual unitate bugetara duni duni Cum se calculeaza salariul unui ingrijitor in ian. 2015? Salariul din grila de salarizare in vigoare ptr bugetari OG 10/2008 675 lei + spor de vechime 169 lei ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate BarbuViorica BarbuViorica Sotul lucreaza la o firma de paza si depaseste numarul de 168 ore/luna,lucreaza pana la 230ore/luna ,nu este platit cu salariul minim pe economie,este platit ... (vezi toată discuția)