Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pe economie

Cu cat se plateste ziua la salariul de 975 lei? Va multumesc!
Depinde cate ore munciti pe zi.

HOTĂRÂRE nr. 1.091/2014 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată

Art. 1.
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5,781 lei/oră.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 6,225 lei/oră.
Art. 2.
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.
Lucrez zi de zi 8 ore cu exeptia zilei de duminica in care lucrez 6 ore. S nu stiu la ce salariu sa ma astept...
In contractul scrie ca ar trebui sa lucrez cele 168 de ore pe luna dar eu lucrez zi de zi...
Si nu mi-ar conveni ca pe atatea ore lucrate sa imi dea salariul pe cele 168 de ore.
Ati semnat un c.i.m. ? Ce prevede acesta la cuantumul salariului?
Da am semnat. 8 ore pe zi de lucru in total 168 de ore. Asa scrie in c.i.m.