Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua, sunt nascuta la data de 30 07 1958, am un stagiu de cotizare realizat de 34 ani 8 luni si 21zile, din care,8 ani 9 luni si 9 zile in grupa a 2 a, 5 ani 7 luni, conditii deosebite, 17 ani 9 luni si28 de zile conditii normale, din 19 12 2008 sunt in pensie de invaliditate, intrebare, In aceste conditii pot sa intru in pensie anticipata fara nici un fel de penalizare? Va multumesc anticipat!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 58 de ani si 2 luni(30/09/2016).