avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

care va fi noul cod penal... ma intereseaza pentru infactiuni la codul rutier. pentru acuzatiile conducere fara permis si conducerea unui autoturism neinmatriculat ce pedepse sunt... multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2009
kuykpopyk, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lavinia-Ionela Costica , Consilier juridic 14:40, 11 Iunie 2009
Conducere fara permis-inchisoare de la 1 la 5 ani
Conducere autoturism neinmatriculat-inchisoare de la 1 la 3 ani sau amenda
si daca sunt la prima abatere,deci nu am antecedente penale....am recunoscut fapta si am colaborat,pot primi pedeapsa inchisoare cu suspendare?care ar fi pedeapsa minima
Da,puteti primi o pedeapsa cu suspendare,sau chiar amenda penala...:)
de ce depinde ca sa primesc amenda??pe mine ma tot macina gandul ca pot fi inchis ptr o fapta cam aiurita.....multi zic ca voi primi cu suspendare,alti ca pot primi si amenda...
da,dar in ce cnditi pot primi doar amenda???ce trebuie facut??
ati spus ca nu aveti antecedente, v-ati recunoscut fapta si ati colaborat..colaborati si pe mai departe, mentineti o atitudine corespunzatoare in fata organelor de cercetare si veti avea sansa sa va alrgeti doar cu o amenda penala. succes.

Alte discuții în legătură

Modificare legislatie didi23 didi23 buna. as dori sa intreb daca s-a schimbat ceva in legislatia rutiera sau penala, dupa noile reglementari, in legatura cu art 85 de mai jos in legatura cu ... (vezi toată discuția)
Condamnat definitiv - schimbare condamnare liviu9a liviu9a se poate comuta pedeapsa cu amenda sau control judiciar la o sentinta in executare? (vezi toată discuția)
Amenda penala LBeatrice LBeatrice Neplatirea amenzii penale duce la inchisoare cu executare sau poate fi si alta modalitate de a plati? (vezi toată discuția)