avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DREPTURILE COPIILOR REZULTATI IN RELATIA DE CONCUBINAJ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DREPTURILE COPIILOR REZULTATI IN RELATIA DE CONCUBINAJ

In urma unei relatii de concubinaj ce dureaza de cca.18 ani au rezultat 2 copii minori. Tatal poseda 3 apartamente, dobandite ca mostenire in urma decesului mamei sale.
In cazul separarii celor doi concubini, ce drepturi are mama copiilor (care are copiii in intretinere) sau copiii in privinta celor 3 apartamente?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 14:49, 22 Ianuarie 2015
mama nu are niciun drept asupra apartamentului concubinului dobandit de catre acesta prin mostenire, insa copii au dreptul dupa decesul tatalui lor.
Ultima modificare: Joi, 22 Ianuarie 2015
Francisc Gerber, Avocat
Relatia de concubinaj nu creeaza ptr.concubini drepturi la mostenirea legala,doar la mostenirea testamentara, daca exista testament.Copii din afara casatoriei au aceleasi drepturi ca si copii din casatorie.
De fapt, indiferent de forma relatiei (concubinaj sau casatorie) cele 3 apartamente sunt ale celui care le-a mostenit.
Ultima modificare: Joi, 22 Ianuarie 2015
mirebire, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de succesiune lau_25 lau_25 Buna ziua, am si eu o intrebare. Mama mea a stat intr-o relatie de concubinaj timp de 10 ani de zile. Tatal meu vitreg,concubinul mamei, are 3 copii din 2 ... (vezi toată discuția)
Mostenire jaguar26iunie79 jaguar26iunie79 Buna ziua!Am o nelamurire in cazul unei mosteniri si as vrea sa stiu urmatoarele:daca sunt singur la parinti si ai mei sunt despartiti de ceva vreme,mama fiind ... (vezi toată discuția)
Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)