Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DREPTURILE COPIILOR REZULTATI IN RELATIA DE CONCUBINAJ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DREPTURILE COPIILOR REZULTATI IN RELATIA DE CONCUBINAJ

In urma unei relatii de concubinaj ce dureaza de cca.18 ani au rezultat 2 copii minori. Tatal poseda 3 apartamente, dobandite ca mostenire in urma decesului mamei sale.
In cazul separarii celor doi concubini, ce drepturi are mama copiilor (care are copiii in intretinere) sau copiii in privinta celor 3 apartamente?
Va multumesc.
mama nu are niciun drept asupra apartamentului concubinului dobandit de catre acesta prin mostenire, insa copii au dreptul dupa decesul tatalui lor.
Francisc Gerber, Avocat
Relatia de concubinaj nu creeaza ptr.concubini drepturi la mostenirea legala,doar la mostenirea testamentara, daca exista testament.Copii din afara casatoriei au aceleasi drepturi ca si copii din casatorie.
De fapt, indiferent de forma relatiei (concubinaj sau casatorie) cele 3 apartamente sunt ale celui care le-a mostenit.
mirebire, utilizator