Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... BANCILE ROMANE=CAMATARI CU ACTE LEGALE
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

BANCILE ROMANE=CAMATARI CU ACTE LEGALE

Am facut 2 credite ipotecare in euro,cu dobanda fixa in primul an,la BCR,in valoare de 96000€.aceste credite le-am obtinut,cu un venit din strainatate,atentie,de 1200€.in primul an am platit rate de 560€,dupa care rata a sarit la aproape 1000€,ce mai,s-a dublat!cum este posibil ca rata sa fie aproape egala cu venitul?ce mai ramane pentru consumul propriu,al familiei?ce sansa mai avrm sa traim?o alta intrebare,daca cineva poate sa-mi vaspunda,va rog frumos,este ca aceste credite sunt pe oooooooooo perioada deeeee 35ani.este corecta aceasta perioda,sau s-a strecurat o greseala in contract?pentru ca mia-mi este frica sa fac calcule(420x1000).ce sanse am ,sau ce trebuie sa fac sami se micsoreze rata,pentru ca nu mai rezist financiar?va multumesc!flo17
Nu stiu cum aveti contractul cu banca dar se poate discuta despre ceea ce e omeneste.
Fiind criza pt banci e posibil sa va intelegeti.
Ca e camata sau nu e greu sa discutam.
Dar probabil ca toti oamenii gandesc acelasi lucru.Mai putin bancherii.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ca e camata sau nu e greu sa discutam.
Dar probabil ca toti oamenii gandesc acelasi lucru.Mai putin bancherii.

Daca aceste opinii nu veneau de la un avocat, er de inteles. Altfel este grav. Nu cred ca stiti ce e aia camata, altfel nu ati folosi un astfel de termen.

Domnule, ati ales prost banca. La majoritatea bancilor dobanzile la creditele in sold au scazut substantial... poate reusiti sa refinantati sau sa obtineti d ela banca o reducere a dobanzii. Mergeti si explicati ca nu mai puteti plati.
Stimate Brom, a face un credit la o banca este aproape echivalent cu a lua bani cu imprumut de la camatari.
Toata treaba este ca bancile au o reglementare legala.
Cred ca nu ati inteles ce am aratat eu.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Stimate Brom, a face un credit la o banca este aproape echivalent cu a lua bani cu imprumut de la camatari.

Stimate domnule avocat
Pentru o astfel de afirmatie puteti raspunde penal. bancile sunt societati comerciale, care functioneaza legal. Sunt societatile comerciale care sunt supuse celor mai riguroase controale din partea diverselor institutii de stat. Nimeni nu este obligat sa faca un credit. Asa cum nimeni nu este obligat sa cumpere anumite produce. Nimeni nu se plange de preturi, dimporiva cumparam tot ce prindem, dar ne plangem de dobanzi fara sa vedem daca ele sunt sau nu justificate. Habar nu aveti care este mecanismul de calcul al unei dobanzi, dar va dati cu parerea despre asta. Cercetati va rog care sunt variabilele ce intra in calculul dobanzii bancare si o sa vedeti cat de putin influenteaza banca aceasat dobanda. Evident sunt si exceptii, dar sunt doar exceptii.
Stimate domnule consilier Brom, observ ca tot nu m-ati inteles.
Eu nu am zis si nici nu pot sa zic ca ar functiona ilegal.Nu inteleg de unde ati tras aceasta concluzie.
Am si precizat ca au reglementare legala.
Daca dvs lucrati la o banca e de inteles sa o aparati.

In ceea ce priveste dobanzile si penalitatile acestea duc la o impovarare atat de mare incat multi oameni nu mai pot achita ulterior creditul.Eu nu zic ca bancile sunt de vina ca oamenii se imprumuta, dar acest lucru duce la sclavagism modern dupa parerea mea si nu numai.
Omul va munci apoi pe branci pentru a da bani bancii cu dobanzi care nu sunt deloc mici.Este legal dar efectele produse se pot observa.Unii ajung sa se sinucida, etc.Altii ajung sa isi piarda casele.Eu nu vreau sa comentez intrucat nu e nimic de comentat.Faptele vorbesc.

De asemenea, mai exista anumite probleme legate de faptul ca omul trebuie sa stie cat are de achitat in total si adesea acest lucru nu se stia.Exista multe probleme.
In SUA criza a pornit tot de la sistemul bancar.

avocat Claudiu Lascoschi