Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Teapa transfer de bani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Teapa transfer de bani

Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie delicata, in urma cu cateva saptamani am primit un email de la o persoana ce lucreaza pentru o anumita companie cum ca se fac angajari. Le-am trimis cv-ul, scrisoare de intentie, am semnat si un anume contract (in contract trebuia sa le dau IBAN si swift) pe care l-am scanat si l-am trimis. Mi-au zis ca in prima luna am de indeplinit cateva sarcini aceasta fiind perioada de proba, nu stiam exact care erau aceste saricini. "From January, 2015 GFC Market company is doing a study of the quality of service using the “Mystery Shopper” method in banks on the Romanian territory." Am inceput sa caut pe internet despre GFC Market si cine anume sunt ei, am gasit un website cu o prezentare in schimb mai multe detalii cum ca ar fi vorba despre vreo inselatorie nu am gasit. Cert e ca prima sarcina era un "test wire" in care ei mi-au specificat ca voi primi in cont 1660 euro mi-au specificat cine este expeditorul iar sarcina mea era sa retrag banii sa opresc un comision de 4% pentru mine iar restul de bani sa ii directionez catre alta persoana prin western union. Ulterior mi-au zis ca banii au fost transferat si sa verific, am verificat inca nu intrase nimic mai tarziu verific online si vad o suma mai mare, in cont mai intrase o suma de 1900 euro. Am fost sa retrag banii, cand am retras aflasem ca pe cont aveam poprire la suma de 995 lei insumand niste amenzi mai vechi, retrag banii 3200 si ceva de euro, trimit prima transa de 1660 - 4% comisionul (67) deci 1593. Ma intorc acasa, deschid mailul ii anunt ca imi intrase inca o suma pe langa cea specificata, primesc raspuns de la ei sa retrag si celalalta suma si sa ii trimit prin western union aceleasi peroane. Era deja tarziu, da reusesc sa ajung la banca transilvania dar in alt punct fata de prima oara si le zic ca doresc sa trimit 1824 euro in ucraina, domnisoara de la ghiseu imi spune ca nu pot trimite o suma asa mare din cauza ca este restrictie catre ucraina si persoana care ii ridica nu poate primi mai mult de 1100 dolari, ii spun domnisoara ca tocmai trimisem in acceasi zi o suma de 1593 euro respectiv 1700 si ceva de dolari. Nu am mai reusit sa trimit banii in aceea zi (vineri), intre timp cei de la GFC Market m-au sunat si le-am dat codul MTCN de la prima transa,ajung acasa zic sa ma interesez sa vad ce restrictii sunt si intru pe site la western union nu gasesc nimic in legatura cu restrictiile in schimb gasesc un articol despre fraude si incep sa intru la banuieli. A doua suma nu am mai trimis-o, saptamana urmatoare ma suna de la banca in legatura cu un transfer de bani catre contul meu si ca banca platitoare doreste sa le restitui banii, am ramas mut. M-am prezentat la banca nu le-am dat prea multe explictii si nu am apucat sa dau nici o declaratie, intre timp am fost sunat iarasi de banca sa restitui a 2 a suma de bani. Luni am de gand sa merg la politie, DIICOT, am salvat pe email conversatia purtata cu respectivii angajatori, si in telefon am un numar de pe care m-au sunat si un mesaj primit de la ei. Care ar putea fi consecintele si ce ma sfatuiti sa fac in continuare in afara de sesizarea politiei, DIICOT sau orice alta institutie.
sutz, utilizator
Sa sesizati organele de cercetare penala.