avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noul cod al muncii privind pensionarii cu drept de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noul cod al muncii privind pensionarii cu drept de munca.

Buna ziua.
As dori daca e posibil sa-mi veniti in spriji, am citit in noul cod al muncii si nu am descoperit nimic in acest sens.
Exista o situatie in care o persoana pensionata de varsta (cu min de 350 lei) a semnat un nou contract de munca pentru vechiul loc de munca in sistem bugetar la minim pe economie si nu ocupa un post de conducere
Intre timp au aparut unele persoane care in opinia mea sunt rau intentionate si vor prin puterea lor de influenta sa fie concediata persoana pensionata prin argumentarea ca noul cod al muncii nu le mai permite sa munceasca.
Va rog daca sunteti in posesia unor informatii in acest sens sa-mi veniti in sprijin, sa pot dovedi prin articol de lege dreptul lor la munca.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:11, 25 Ianuarie 2015
Codul Muncii nu reglementeaza asa ceva.

Pensionarii pentru limita de varsta pot cumula pensia cu orice alt venit din salarii.

Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118

(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
1. Asemenea prevedere nu se regaseste in Codul muncii ci in Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
...

2. Asadar un pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu orice alt venit, indiferent de sursa acestuia.

3. Persoanele de care ati aminiti ori nu cunosc legea ori au alte interese.
Sigur au alte interese si cred ca exista invidie ( pe care nu o vad, sa traiasca ei cu 350 de lei lunar, in loc de 1.500-1.700 cat castiga persoana rau intentionata, sau poate mai mult), din tot ce am citit in ultimele 24 de ore am descoperit ca pensionarii de varsta pot cumula pensia cu orice venit.

Va multumesc f.f.f. mult!

o ultima intrebare,
Pot ocupa acelasi loc de munca nefiind un post de conducere??? de exemplu: femeia de servici cu femeia de servici, etc.
Ultima modificare: Duminică, 25 Ianuarie 2015
cotycosty, utilizator
cotycosty a scris:

.....

o ultima intrebare,
Pot ocupa acelasi loc de munca nefiind un post de conducere??? de exemplu: femeia de servici cu femeia de servici, etc.


Pot ocupa acelasi loc de munca sau chiar altul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie urmas+ salar ArtLover ArtLover Exista vre-o limita de venit care sa imi anuleze pensia de urmas? Am 23 ani si sunt masterand, dar si lucrez full time. Am citit tot felul de legi dar ... (vezi toată discuția)
Pensionar si angajat liviu58 liviu58 Sint pensionar,pensie limita de varsta,pot continua sa fiu asistentul unei persoane cu handicap si in ce conditii.Multumesc! (vezi toată discuția)
Cim pensionar otto2009 otto2009 Lucrez ca infirmiera intr-un spital de stat.La data de 15 august 2015 indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. In conditiile in care ... (vezi toată discuția)