Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Decizie de inseriere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Decizie de inseriere

In decizia de inseriere, pe langa proforme, facturi, avize, chitante se includ si alte documente:nir, bonuri de consum etc.?
Multumesc
Nu pentru NR,nu pentru bonuri de consum. Da pentru monetare,daca utilizati. Avizele sunt probabil avizele de insotire a marfii.
Dar proformele se includ pe decizia de inseriere?
Multumesc
Potrivit OMFP nr.2226/2006,factura proforma nu intra in categoria formularelor financiar-contabile care stau la baza inregistrarii de venituri si avizul de insotire a marfii,utilizat pe perioada trasportului, daca bunurile circula fara sa fie insotite de factura. Deci,legal facturile proforme nu ar trebui incluse in decizia de inseriere.