Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii platite la sume mult mai mici decat cele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii platite la sume mult mai mici decat cele reale

Sotul lucreaza la o firma de paza si aceasta ia platit somajul,sanatatea si pensia astfel:intr-o luna a fost pontat doar 3 zile si apare pe stat suma114 lei iar contributiile catre stat s-au platit la aceasta suma, desi el a lucrat luna intreaga .Acest fapt s-a repetat in mai multe luni,in decursul a 2-3 ani.Salariul brut negociat este de 804 lei.Cum putem rezolva aceasta problema?
In acest caz ,puteti sesiza :
= Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.
Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin:
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

= ANAF- Directia Antifrauda
E-mail: petitii.anaf@mfinante.ro

= Politia - Serviciul de Investigare a Fraudelor.