avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua. As dori niste informati in legatura cu situatia mea. Eu am 25 ani, iar parintii mei au divortat in 1997 , in urma divortului eu am fost incredinta mamei , stabilanduse ca tatal sa-mi ofere pensie de intretinere pana la majorat. Tatal a incetat plata pensie din 2002 ( detin toate mandatele postale doveditoare efectuarii platilor). Mama nu s-a mai ocupat de aceasta situatie pt ca financiar nu aveam nevoie si era satula de depus reclamatii la oragnele abilitate. Mai adug ca rar se intampla ca el sa plateasca regular pensia alimentare. As vrea sa stiu daca as putea face ceva acum, daca as deschide un dosar la tribunal , s-ar lua in considerare? avand in vedere ca au trecut ceva ani... Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 14:51, 27 Ianuarie 2015
Nu.
Datoriile s-au prescris.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie intreținere dupa împlinirea 18 ani! asa o situație. ... Nata88 Nata88 Pensie intreținere dupa împlinirea 18 ani! Asa o situație. Părinți divorțați, 2 copii minori ramasi in grija mamei, înțelegere notariala - plata ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor neincasata joannamc joannamc Buna seara. As dori sa ma lamuriti intr-o problema. De 10 luni, tatal plateste pensia alimentara pentru minorull sau, mamei acestuia prin mandat postal., la ... (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare anamariatosa anamariatosa Buna ziua, parintii mei au divortat cand eu aveam un an si cateva luni, iar eu am fost încredinţată mamei, de atunci tatăl meu nu a platit niciodată ... (vezi toată discuția)