Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua. As dori niste informati in legatura cu situatia mea. Eu am 25 ani, iar parintii mei au divortat in 1997 , in urma divortului eu am fost incredinta mamei , stabilanduse ca tatal sa-mi ofere pensie de intretinere pana la majorat. Tatal a incetat plata pensie din 2002 ( detin toate mandatele postale doveditoare efectuarii platilor). Mama nu s-a mai ocupat de aceasta situatie pt ca financiar nu aveam nevoie si era satula de depus reclamatii la oragnele abilitate. Mai adug ca rar se intampla ca el sa plateasca regular pensia alimentare. As vrea sa stiu daca as putea face ceva acum, daca as deschide un dosar la tribunal , s-ar lua in considerare? avand in vedere ca au trecut ceva ani... Multumesc mult
Nu.
Datoriile s-au prescris.