avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Lichidare firma inactiva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Lichidare firma inactiva

in august 2009 am infiintat o firma cu care nu am lucrat niciodata si nu am depus nicio declaratie la ANAF si ca urmare in 2011 am fost declarat inactiv si cu cazier fiscal. Ce etape trebuie sa parcurg sa o pot inchide? Exista sanse sa o radieze ONRC-ul din oficiu? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 15:38, 28 Ianuarie 2015
Nu este nicio sansa ca firma sa fie radiata de catre Oficiul registrului comertului,mai ales ca incepand cu data de 01.05.2009 a fost introdus impozitul minim anual,prin modificarea art.18 din Codul fiscal. Deoarece ati infiintat firma in luna august 2009,pentru anul 2009 nu datorati acest impozit. Incepand cu luna ianuarie 2010 datorati acest tip de impozit pana la data de 30.09.2010,chiar daca nu ati avut activitate in anul 2009. Asa ca luati legatura cu Administratia fiscala pentru clarificarea situatiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere firma inactiva razvandiaconu razvandiaconu Buna ziua, Va contactez pentru a va cere sprijinul in urmatoarea problema: Am o firma deschisa in 2007 pe care nu am avut niciun fel de activitate pana acum. ... (vezi toată discuția)
Lichidare/radiere din oficiu ghileaovidiu ghileaovidiu Buna ziua, as dori sa stiu ce se intampla cu un SRL, prezentandu-va situatia mea. In anul 2008 - octombrie am infiintat o societate (SRL) ca si asociat unic. ... (vezi toată discuția)
Ce pot face pentru a scapa de o firma inactiva din 2008 sambotin_bogdan_s sambotin_bogdan_s Legea 75/2001, modificari/reglemetari legea 24/2011 Buna ziua, Am o firma infiintanta in anul 2004 care a functionat pana in anul 2008. In anul 2008 am ... (vezi toată discuția)