Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concedii odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concedii odihna

cum se calculeaza co in urmatoarea situatie:
salariatul a avut 6 zile co in luna ianuarie 2015
salariul brut decembrie 2014 - 960 + 291 (prima) = 1251 lei - 20 zile lucratoare
salariul brut noiembrie 2014 - 960 lei - 20 zile lucratoare
salariul brut octombrie 2014 - 960 lei - 23 zile lucratoare
in ianuarie s-a majorat salariul la 1050 lei
se face media pe ultimele 3 luni cu prima sau fara prima?
sau media pe luna ianuarie pentru ca valoarea este mai mare?

Multumesc!
Media pe cele 3 luni anterioare se face fara prima. Aceasta se compara cu media zilnica calculata in luna efectuarii CO. Indemnizatia CO se calculeaza cu valoarea cea mai mare dintre cele doua medii.

Media pe 3 luni = (960 + 960 + 960) / (20 + 20 + 23) = 45,71
media in luna ianuarie = 1050 / 20 = 52,5

indemnizatia CO = 52,5 x 6 zile = 315 lei

Codul muncii:

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.