Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare catatean spaniol
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare catatean spaniol

As dori sa stiu daca pot angaja cu carte de munca un cetatean spaniol la o firma inregistata in Romania. Care sunt reglementarile in vigoare in ceea ce priveste dreptrul de lucru a unui cetatean al unui stat membru UE si ce conditii trebuie sa indeplineasca ca sa poata fii angajat in Romania?
Se angajeaza in aceleasi conditii ca orice cetatean roman.
Apoi va merge la Insp gen pt imigrari (ORI) de unde va obtine certificatul de inregistrare.
Acte necesare:
- cerere-tip, care se obține de la formațiunea teritorială IGI;
- carte de identitate /paşaport (original şi copie);
- contract de muncă (original şi copie) sau adeverinţa eliberată de angajator (original);
- o captură foto din registrul general de evidenţă a salariaţilor, la secţiunea unde se regăsesc datele referitoare la contractul de muncă, ştampilată şi semnată de către angajator pentru confirmarea veridicităţii documentului prezentat;
- taxe.
Acest cetatean spaniol a mai fost anagajat in Romania la un anumit angajator cu carte de munca, in fapt el doar isi schimba locul de munca. In acest caz mai este nevoie sa indeplineasca toate aceste formalitati care le-ai mentionat mai sus?
Da, intrucat este vorba despre un alt angajator.
Multumesc mult pentru raspuns.