Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

ce trebuie sa fac pentru a contesta decizia casei judetene de pensii care imi anuleaza pensia de invaliditate gr.3 cf.art.113 , lit.c, ce acte doveditoare trebuie sa aduc si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez.
Nu veti avea castig de cauza. Decizia de suspendare e urmare a faptului ca medicul de expertiza v-a dat capabil (nu v-a mai incadrat intr-un grad de invaliditate). Trebuia sa contestati decizia medicala.
Articolul 113
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:
a) pensionarul a decedat;
b) pensionarul nu mai indeplineste conditiile legale in temeiul carora i-a fost acordata pensia;
c) pensionarul de invaliditate, pensionarul urmas prevazut la art. 84 lit. c), precum si cel prevazut la art. 86 alin. (1) si-au redobandit capacitatea de munca, potrivit legii