Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea judecatoreasca- competenta/termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea judecatoreasca- competenta/termen

buna ziuoa unde pot face reabilitarea dupa 17 ani de puscarie sant liber din anu 2004
La instanta.

Art. 166
Reabilitarea judecătorească

(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;
b) 5 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
c) 7 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani sau în cazul pedepsei detenţiunii pe viaţă, comutată sau înlocuită cu pedeapsa închisorii;
d) 10 ani, în cazul condamnării la pedeapsa detenţiunii pe viaţă, considerată executată ca urmare a graţierii, a împlinirii termenului de prescripţie a executării pedepsei sau a liberării condiţionate.
(2) Condamnatul decedat până la împlinirea termenului de reabilitare poate fi reabilitat dacă instanţa, evaluând comportarea condamnatului până la deces, apreciază că merită acest beneficiu.

Instanta competenta sa se pronunte asupra reabilitarii judecatoresti este :
- instanta care a judecat in prima instanta cauza in care ati fost condamnat sau
- instanta corespunzatoare in grad celei in a carei circumscriptie domiciliati sau
- instanta corespunzatoare in grad celei in a carei cirumscriptie ati avut ultimul domiciliu, daca la data introducerii cererii domiciliati in strainatate.

Mai trebuie sa aveti in vedere faptul ca termenul prevazut de disp.art.166 al.1 lit.c ) - de 7 ani se calculeaza de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale si nu de la data la care ati fost liberat conditionat.

Aveti aici procedura reabilitarii judecatoresti:
[ link extern ]