Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... convocare ad.generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

convocare ad.generala

Presedintele asociatiei a demisionat si niciunul dintre membri com. ex. nu a dorit preluarea functiei de vicepresedinte deci stampila nu a fost predata.In aceste conditii membri com. executiv(pot) au autoritatea de a convoca ad. generala, sau ad. generala extrordinara poate fi convocata cf.legii numai de catre min. 20% dintre membri proprietari ai asociatiei?
Comitetul functioneaza, asa ca poate convoca adunarea generala.
Cum functioneaza daca nu si-au desemnat un vicepresedinte care sa preia stampila si actele de la presedintele demisionat?
In regim de urgenta. Viata traieste si acolo unde legea nu spune ce si cum.
Iulian MANEA, Contabil
(7) In cazul in care presedintele se afla in imposibilitatea de a-si exercita atributiile, acestea vor fi
indeplinite de catre un vicepresedinte, numit de presedinteIe asociatiei de proprietari dintre membrii
comitetului executiv, urmand ca in termen de 90 de zile de Ia data cand s-a constatat indisponibilitatea sa
fie convocata o adunare generala pentru a alege un nou presedinte.
Va e greu sa scrieti un anunt prin care sa convocati o adunare generala?

Ce va tot invartiti in jurul cozii? N-aveti presedinte, n-aveti vicepresedinte, unul din membrii comitetului executiv, care mai sunteti pe-acolo, sa ia o foaie de hartie si sa scrie anuntul.