Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare Adresa?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare Adresa?

buna seara,
am primit de la judecatorie o comunicare prin care persoana care a locuit aici, decedata acum, trebuie sa trimita o intampinare. ideea e ca acum peste 3 ani a avut loc un incendiu in apartament, iar firma de asigurari l-a despagubit pe cel de deasupra si acum vor sa-si recupereze banii. de precizat ca in incendiu, "paratul" a si decedat. in urma decesului, s-a facut succesiunea si am obtinut un certificat de mostenitor. dupa 3 ani primim o comunicare cu o suma de plata, plus dobanda (ilogic zic eu, ca se calculeaza o dobanda la o suma platita acum 3 ani si de care eu aflu abia azi).

ce trebuie facut in astfel de situatii?
daca sunteti mostenitor, trebuie sa trimiteti intampinarea. stiti ca atunci cand mosteniti bunurile defunctului ii mosteniti si datoriile - anumite limite.

www.avocatnet.ro/content/art...
nobody3911 a scris:

...acum peste 3 ani ...

Daca au trecut mai mult de 3 ani a intervenit prescriptia extinctiva. Verificati !