Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PFA in Concediu Crestere Copil - Obtinerea de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PFA in Concediu Crestere Copil - Obtinerea de venituri supuse impozitului in cuantum de cel mult 3000 de lei intr-un an calendaristic.

Buna ziua,

sunt pfa si din 15 noiembrie am suspendat activitatea pt a inainat dosarul in vederea acordarii indemnizatiei de ccc.
- am inteles ca pe perioada ccc pot realiza venituri pana in 3000 de lei impozabili/an.
Va rog sa-mi spuneti tb sa deschid pfa din nou sau cum se procedeaza daca vreau sa realizez venituri si sa beneficiez de ccc in acelasi timp.
Mentionez ca fac asigurari care sunt trecute pe pfa si pot realiza si alte venituri din activitati de vara in organizari de evenimente si ac sunt pe pfa - care deja au fost suspendate pt ccc.
Multumesc.
mariaevelina, utilizator
1. Conform modificarilor adude OUG 111/2010 puteti sa cumulati indemnizatia pentru CCC cu un venit profesional care sa nu depaseasca 3.000 lei pe an calendaristic.

2. Va recomand sa va adresati AJPIS deoarece nu au aparut inca modificarile la Normele de aplicare a OUG 111/2010 pentru a sti care este sursa acestor venituri.
multumesc