Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce declaratii trebuie sa depun ca PFA daca sunt si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce declaratii trebuie sa depun ca PFA daca sunt si angajat?

Buna ziua!
Acum aproximativ o saptamana am infiintat un PFA, eu fiind si angajat, apoi am fost si la ANAF sa depun formularul 220(impozitare in sistem real) , impreuna cu o adeverinta de la locul de munca.
Mai este necesar sa mai depund alte declaratii la casa de asigurari?

Cei de la ANAF mi-au spus doar sa astept decizia de impozitare si sa mai depun declaratiile la anul.

Va multumesc anticipat!
Pentru anul acesta nu mai trebuie nimic. Urmariti sa va incadrati in termenele de plata (primul 2 pana pe 25 martie 2015) chiar daca nu primiti acasa in timp util decizia de la finante pentru ca altfel platiti penalitati care nu sunt deductibile.
Daca cumva in acest an se va incheia acel contract de munca, in aceeasi zi va trebui sa depuneti declaratia 600 pentru a va lua in evidenta si a plati contributie la pensie pe pfa. Altfel nu.
Va multumesc pentru raspuns.
Nici pentru pensii nu trebuie sa mai depun vreo declaratie acum? Un coleg m-a atentionat ca voi lua amenda daca nu sunt luat in evidenta si la pensii in termen de 15 zile de la infiintare PFA.