avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Informatii competenta teritoriala a instantelor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Informatii competenta teritoriala a instantelor judecatoresti

Va rog frumos, ma puteti ajuta cu cateva informatii?

CPP Sectiunea a II-a, Competenta teritoriala a instantelor judecatoresti
Art. 41. Competenta pentru infractiunile savarasite pe teritoriul Romaniei.
Competenta dupa teritoriu este determinata in ordine de:
-locul savarsirii infractiunii;
-locul in care a fost prins suspectul/inculpatul;
-locuinta suspectului/inculpatului persoana fizica ori, dupa caz, sediul inculpatului persoana juridica la momentul la care a savrasit fapta;
-locuinta sau, dupa caz, sediul persoanei vatamate.

Informatii parti:
-locul savarsirii infractiunii: Giurgiu;
-sediul partii vatamate: Tg. Secuiesc; punct de lucru: Giurgiu;
-locuinta inculpatului persoana fizica: Bucuresti; sediul la care inculpatul era administrator: Bucuresti;
-fapta savarsita: inselaciune cu file CEC;
-cercetarea penala: Parchetul General Bucuresti;
-partea vatamata a fost reprezentata de un lichidator din Tg. Secuiesc, deoarece era in procedura de insolventa;
-instanta care a judecat fondul: Judecatoria Tg. Secuiesc.

Intrebari:
-conform CPP, judecarea dosarului era de competenta Judecatoriei Tg. Secuiesc sau a unei instante din Bucuresti?
-din motive financiare, inculpatul nu s-a putut prezenta la instanta (el locuind in Bucuresti, iar instanta fiind in Tg. Secuiesc), nu a avut aparator ales si a fost judecat in lipsa, fiind condamnat definitv la inchisoare cu executare. In acest moment se afla la PNT Jilava si a facut contestatie la executare. Poate solicita aplicarea prevederilor art. 3201 CPP, tinand cont ca legea veche i-a fost stabilita ca lege favorabila? Sau echivalentul pe NCPP, art. 374-375.

Inf. Suplimentare:
-pronuntarea pe fond a fost pe 02.04.2012. A primit 2 ani si 6 luni pe NCP in baza art. 244, alin 1.
-la apel s-a stabilit ca legea mai favorabila este cea veche, dar nu i s-a admis apelul la Curtea de Apel Brasov.
-la Parchet a fost intrebat unde doreste procesul si a spus Bucuresti sau Giurgiu.

Multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Domiciliul la care se pune plangerea penala haiawata haiawata Plangerea penala se depune la Parchetul de la domiciliul partii vatamate sau la Parchetul de la domiciliul faptuitorului? Daca eu sunt din Cluj si am fost ... (vezi toată discuția)
Care este instanta/parchetul competent in cazurile privind abuzul în serviciu, raportat la codul muncii? menoin menoin In cazul unui proces de concediere colectiva au avut loc mai multe abuzuri in servicu in raport de Codul Muncii? Daca la tribunal sau la curtea de apel este ... (vezi toată discuția)
Fapta de inselaciune ! eu45ani eu45ani Buna ziua Va rog sa ma indrumati unde sa ma ma adresez ptr. o fapta de inselaciune comisa in vanzarea unei suprafete de teren siutat in com. Barcanesti ... (vezi toată discuția)