Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitațile funcționarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitațile funcționarilor publici

Un funcționar public cu funcția de auditor public intern la primăria unui oraș, se poate angaja part-time cu 2-4 ore ca și contabil, la o întreprindere (miniera) cu sediul în alta localitate decât cea în care lucrează auditorul, având în vedere faptul ca întreprinderea respectiva nu este de interes public și nici nu are vreo relație comercială cu primăria la care lucrează auditorul.
Dacă mă puteți lămurii, vă mulțumesc.
simonaonet, utilizator
Personal consider ca da se poate angaja. Din moment ce cele doua entitati nu se combina de ce sa fie stare de incompatibilitate? Principalul este ca functionarul sa fie pontat la mina dupa orele 16 mai exact dupa ce isi termina programul la primarie.
Art. 96 din Legea 161/2003
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.

In speta, poate fi angajat si la intreprinderea miniera din acel oras.