Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Pierdere fiscala ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Pierdere fiscala ?

venituri 2014-1990971
cheltuieli 2014-2163406
Ce fel de pierdere rezulta ?
1990971-2163406+6226=-166209 pierdere fiscala care o tin extra si o recuperez in 7 ani ?
dar in conta SD 121 ramane la sfarsit de an 172435 lei ,ce fac cu el in 2015 ?
dupa aprobare bilant fac 121=117 172435 in rosu ?
Sau cum trebuie sa procedez ,ce note contabile voi face ?
Pierderea contabila de 172435 o preluati in anul 2015 in contul 1171.

Ordin 1802/2014:

Contul 117 "Rezultatul reportat" este un cont bifuncţional.
În debitul acestui cont se înregistrează:
- pierderile contabile realizate în exerciţiul financiar încheiat, transferate la începutul exerciţiului financiar următor asupra rezultatului reportat (121);

La 01.01.2015: 1171 = 121 in negru cu 172435

Pierdere fiscala de 166209 o veti recupera cum ati mentionat:

CF:

ART. 26 Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
Ioan Petru Butariu, Contabil
multumesc