Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de maternitate si incapacitatea temporara de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de maternitate si incapacitatea temporara de munca

Este concediul de maternitate un concediu pt incapacitate temporara de munca?
Veniturile pe care le-am obtinut din contract de mandat din asigurari in perioada in care eram in concediu prenatal nu mi s-au luat in calcul pt recalcularea indemnizatiei pt copil deoarece spun cei de la directia muncii ca eram in "concediu de maternitate ca urmare in incapacitate temporara de munca" si nu aveam dreptul sa am alte venituri inafara concediului.
Eu nu gasesc nimic concret , nicaieri nu scrie ca nu am avut acest drept si nici ca nu se iau in calcul aceste venituri , ca doar legea 148/2005 se refera la cele 12 luni anterior nasterii copilului fara nici o exceptie in cazul in care ai venituri din mai multe surse in acelasi timp.Nu?
Intrebarea este :
Este concediul de maternitate un concediu pt incapacitate temporara de munca?
Este corect sa nu mi se ia in calcul acel venit care l-am obtinut in aceeasi perioada cu prenatalul?

Nu, nu este acelasi lucru.
OUG 158/2005:
Art. 2. - (1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal.
pakos, utilizator
sabau florica a scris:

Este concediul de maternitate un concediu pt incapacitate temporara de munca?
Veniturile pe care le-am obtinut din contract de mandat din asigurari in perioada in care eram in concediu prenatal nu mi s-au luat in calcul pt recalcularea indemnizatiei pt copil deoarece spun cei de la directia muncii ca eram in "concediu de maternitate ca urmare in incapacitate temporara de munca" si nu aveam dreptul sa am alte venituri inafara concediului.
Eu nu gasesc nimic concret , nicaieri nu scrie ca nu am avut acest drept si nici ca nu se iau in calcul aceste venituri , ca doar legea 148/2005 se refera la cele 12 luni anterior nasterii copilului fara nici o exceptie in cazul in care ai venituri din mai multe surse in acelasi timp.Nu?
Intrebarea este :
Este concediul de maternitate un concediu pt incapacitate temporara de munca?
Este corect sa nu mi se ia in calcul acel venit care l-am obtinut in aceeasi perioada cu prenatalul?

Astfel cum a mentionat si dl.consilier si de altfel cum este stipulat in legea mentionata,concediul de maternitate este un concediu acordat pentru incapacitate temporara de munca.De fapt aceasta situatie este si logica nu numai legala.
Eu vad ca dl (dna )Pakos a spus ca nu este acelasi lucru iar dvs da.
Cum este de fapt?
Este corect raspinsul lui @pakos, care v-a redat din OUG 158/2005:

Observati ca legea le numeste pe toate conmcedii medicale, dar cauza lor este data de situatii diferite (inacapacitate de munca datorata bolii, maternitate, ingrijire copil bolnav)
Fiecare au reglemenatte separat modul de calcul si de acordare.

Deci concediul medical de maternitate nu este un coincediu medical de incapaciatte de munca.

Art. 2. - (1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal.
Va multumesc tuturor pt raspuns.
Despre calcularea indemnizatiei ce-mi puteti spune? ref la intrebarea mea din primul mesaj.
Va multumesc anticipat.