Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatii comerciale care nu fac parte din asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatii comerciale care nu fac parte din asociatia de proprietari

Desi pare greu de crezut inca mai sunt spatii comerciale situate la parterul blocurilor care nu au acord de asociere cu asociatia de proprietari. Nepasare, ignoranta sau cum poate fi definita atitudinea proprietarilor acestor spatii?
Cand s-a infiintat asociatia de proprietari, initiatorii ar fi trebuit sa ia in calcul si aceste spatii deoarece ele au o cota-parte indiviza din proprietatea comuna si, in raport cu modul de amplasare si functionare comuna a instalatiilor de curent electric, gaze, apa, caldura, canalizare trebuie sa participe la cheltuielile comune.
Nici nu conteaza daca sunt sau nu membrii in asociatie, important este sa fie trecuti la plata cheltuielilor comune conform Legii 230/2007 si HG 1588/2007, obligatiile proprietarilor sunt aceleasi indiferent daca sunt sau nu membrii in asociatie, pierd unele drepturi daca nu sunt membrii, dar acest lucru este foarte usor de realizat, printr-o simpla cerere.
Conform HG 1588/2007 Art. 32 (C), nici un proprietar nu va fi scutit de la plata partilor comune.
Daca de exemplu trebuie reparat acoperisul blocului, plasa subsolului sau fatada condominiului, acestia nu platesc?
caragiu a scris:

Desi pare greu de crezut inca mai sunt spatii comerciale situate la parterul blocurilor care nu au acord de asociere cu asociatia de proprietari. Nepasare, ignoranta sau cum poate fi definita atitudinea proprietarilor acestor spatii?

Nu ati precizat foarte clar la ce fel de acord va referiti.

Daca va referiti la faptul ca aceste spatii comerciale nu sunt membrii ai asociatiei de proprietari, trebuie sa stiti ca e dreptul oricui de a fi sau a nu fi membru al asociatiei. Indiferent ca e vorba de un proprietar particular sau o SC. In plus lipsa calitatii de membru nu scuteste pe nimeni de vreo obligatie.

Daca va referiti la acele conventii care se pot incheia cu o SC, in baza legii 230/2010. Aceste conventii se incheie numai daca exista cheltuieli suplimentare determinate de numarul de persoane, generate de aceste societati comerciale. In speta, mai ales ca vorbim de o SC de la parter, mi-e greu sa cred ca aceste genereaza cheltuieli suplimentare pentru asociatia de proprietari.
Este vorba de acordul de asociere, unul din documentele de la dosarul de infiintare a asociatiei de proprietari.
In acel acord de asociere trebuie trecute toate apartamentele si spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta, recte spatii comerciale, urmand ca cei care intra in asociatie sa semneze in dreptul lor. Este un fel de inventar al intregului condominiu.
Daca discutam de actele de constituire a asociatiei (ce includ si acordul de asociere), am trecut de cateva ori in ulktimii ani prin aceasta situatiei si acele tabele a trebuit sa le intocmim pe fiecare scara de bloc, cu datele si numele proprietarului sau denumirea firmei, coloane cu DA, NU, semnatura.
Cu toate ca tabelul unei scari cuprinde toate apartamentele si spatiile cu alta destinatie de pe acea scara, estre suficient sa avem semnatura si DA, pentru un numar de 50%+1 iar 49% pot fi pozitii fara semnartura ori cu NU.
De aceea nu inteleg mirarea celui care a deschis aceasta disciutie spunand:
Desi pare greu de crezut inca mai sunt spatii comerciale situate la parterul blocurilor care nu au acord de asociere cu asociatia de proprietari. Nepasare, ignoranta sau cum poate fi definita atitudinea proprietarilor acestor spatii?

Unii pot deveni membri ai asociatiei pe parcurs ori niciodata, avand aceleasi obligatii si doar mai putine drepturi, asa cum s-a spus mai sus.